Licensed to Boise State University     HY-TEK's Meet Manager 1/29/2011 05:39 PM
        Jacksons Invitational-New Balance West - 1/28/2011 to 1/29/2011        
                                   Nampa, ID                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed Weight Throw High School
==========================================================================
  HighSchool: H 19.57m  2/2/2008    George Mathews-M, Hammer Idaho             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Jon Lawson                 M Unattached              22.68mH  74-05.00 
  2 George Mathews             M Hammer Idaho            17.61m   57-09.50 
  3 Johnathan Murray           M Hammer Idaho            17.44m   57-02.75 
  4 Austin (Howard) Funk       M Hammer Idaho            16.35m   53-07.75 
 
Event 2  Boys Shot Put High School
==========================================================================
  HighSchool: H 55-05  2/2/2008    Caleb McSurdy, Unattached                   
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ryan Crouser                 Unattached            73-01.00H    22.27m 
  2 Jon Lawson                   Unattached            55-03.00     16.84m 
  3 Johnathan Murray             Hammer Idaho          44-02.50     13.47m 
  4 Brad Hammer                  YMCA Team Id          43-11.00     13.38m 
 
Event 3  Boys Long Jump (Pit #2) High School
==========================================================================
  HighSchool: H 23-07  2/6/2009    Geraldo Hiwat, YMCA Team Idaho              
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alex Ashworth                YMCA Team Id          21-10.00      6.65m 
  2 Darius Smith                 Unattached            21-01.25      6.43m 
  3 Caleb Buzzas                 Summit Track          20-11.25      6.38m 
  4 Peyton Harris                YMCA Team Id          20-09.00      6.32m 
  5 Mitchell Anderson            YMCA Team Id          20-05.25      6.22m 
  6 Konstantine Piterman         Piedmont HS           19-11.50      6.08m 
  7 Will Butler                  Summit Track          19-11.00      6.07m 
  8 Royal Black                  Willamette S          19-08.50      6.00m 
  9 Tyler Harris                 YMCA Team Id          19-04.00      5.89m 
 10 Raymond Aguilar              Hermiston Hu          18-10.00      5.74m 
 11 Jae Gale                     YMCA Team Id          18-08.25      5.69m 
 12 Robert Weymouth              YMCA Team Id          18-06.50      5.65m 
 13 Gage Jeffries                Summit Track          17-08.00      5.38m 
 14 Jordan Roberts               Cascade               17-06.00      5.33m 
 15 Max Jette                    Unattached            17-02.75      5.25m 
 16 Caleb Hawkins                Cascade               16-08.75      5.09m 
 17 Christoffer Fries            YMCA Team Id          16-06.75      5.04m 
 
Event 9  Girls 60 Meter Hurdles High School
===================================================================
  HighSchool: H  9.11  2/6/2009    Asha Treadwell, CA Track Club               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jade Childs                  Unattached                9.62q  1 
  2 Nicole Roberts               YMCA Team Id              9.66q  2 
  3 Erica Schnider               YMCA Team Id             10.20q  3 
  4 Mariah Delepierre            Hermiston Hu             10.31q  1 
  5 Danielle Rausch              YMCA Team Id             10.40q  2 
  6 Melissa Rassmussen           YMCA Team Id             10.48q  1 
  7 Bethany Stuffle              Lewiston Tra             10.63q  2 
  8 Chelsey Knott                YMCA Team Id             10.64q  3 
  9 Jill Rausch                  YMCA Team Id             10.72   2 
 10 Kayla Schlador               YMCA Team Id             10.93   3 
 11 Megan Lemay                  YMCA Team Id             10.94   3 
 12 Ashley Basura                YMCA Team Id             11.09   3 
 13 Serena Weeks                 Challis                  11.13   2 
 14 Darcie Himmelspach           Cascade                  11.20   1 
 15 Ashley Needham               Summit Track             11.91   3 
 16 Allie Hartley                YMCA Team Id             12.58   1 
 
Event 9  Girls 60 Meter Hurdles High School
================================================================
  HighSchool: H  9.11  2/6/2009    Asha Treadwell, CA Track Club               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jade Childs                  Unattached                9.61  
  2 Nicole Roberts               YMCA Team Id              9.62  
  3 Danielle Rausch              YMCA Team Id              9.93  
  4 Chelsey Knott                YMCA Team Id             10.10  
  5 Mariah Delepierre            Hermiston Hu             10.34  
  6 Erica Schnider               YMCA Team Id             10.47  
  7 Bethany Stuffle              Lewiston Tra             10.50  
  8 Melissa Rassmussen           YMCA Team Id             11.04  
 
Event 10  Boys 60 Meter Hurdles High School
===================================================================
  HighSchool: H  8.16  2/6/2009    Mitch Simmonds, YMCA Team Idaho             
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jake Lowman                  YMCA Team Id              8.44q  2 
  2 Peter Maguire                YMCA Team Id              8.50q  1 
  3 Tyler Harris                 YMCA Team Id              8.82q  3 
  4 Matt Szobonya                YMCA Team Id              8.84q  3 
  5 Marcus Barber                YMCA Team Id              8.87q  1 
  6 Chris Doxtator               YMCA Team Id              8.92q  3 
  7 Alex Needham                 Summit Track              9.16q  2 
  8 Peyton Harris                YMCA Team Id              9.21q  1 
  9 Khalil Oliver                YMCA Team Id              9.26   3 
  9 Kyle McLaughlin              YMCA Team Id              9.26   2 
 11 Caleb Hawkins                Cascade                   9.41   1 
 12 Michael Jenkins              YMCA Team Id              9.55   2 
 13 Royal Black                  Willamette S              9.84   3 
 14 Michael Wilson               Summit Track              9.96   3 
 15 Lucas Johnson                YMCA Team Id             10.57   1 
 16 Chad Kadel                   YMCA Team Id             11.24   2 
 17 Melcolm Tencate              YMCA Team Id             12.19   2 
 
Event 10  Boys 60 Meter Hurdles High School
================================================================
  HighSchool: H  8.16  2/6/2009    Mitch Simmonds, YMCA Team Idaho             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Jake Lowman                  YMCA Team Id              8.62  
  2 Peter Maguire                YMCA Team Id              8.63  
  3 Matt Szobonya                YMCA Team Id              8.88  
  4 Chris Doxtator               YMCA Team Id              8.93  
  5 Tyler Harris                 YMCA Team Id              8.97  
  6 Marcus Barber                YMCA Team Id              9.06  
  7 Alex Needham                 Summit Track              9.19  
  8 Peyton Harris                YMCA Team Id              9.74  
 
Event 13  Girls Shot Put High School
==========================================================================
  HighSchool: H 36-07  2/2/2008    Samantha LaMonica, Cascade                  
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Victoria Rodriguez           YMCA Team Id            12.02m   39-05.25 
  2 Kennedy Hall                 Damonte Ranc            10.66m   34-11.75 
  3 Jackie Thompson              Cascade                  7.89m   25-10.75 
  4 Jessica Thompson             Cascade                  7.23m   23-08.75 
  5 Darcie Himmelspach           Cascade                  6.71m   22-00.25 
  6 Iris Lindner                 Summit Track             6.27m   20-07.00 
  7 Rebekah Ishii                Cascade                  6.01m   19-08.75 
  8 Melissa Britton              Cascade                  5.20m   17-00.75 
  9 Amanda Crawford              Cascade                  4.43m   14-06.50 
 
Event 14  Girls 60 Meter Dash High School
===================================================================
  HighSchool: H  7.85  2/2/2008    Kelly Jacka, Unattached                     
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nichole DeGrange             YMCA Team Id              8.14q  1 
  2 Alexandria Van Halder        YMCA Team Id              8.21q  4 
  3 Sarah Frazier                Summit Track              8.22q  2 
  4 Madison Worst                Unattached                8.30q  4 
  5 Shelbie Pope                 YMCA Team Id              8.33q  3 
  6 Jessica Thompson             Cascade                   8.36q  1 
  7 Karla Gonzalez               Hermiston Hu              8.40q  1 
  8 Zaira Sanchez                Hermiston Hu              8.47q  2 
  9 Sofia Broadbent              YMCA Team Id              8.53q  4 
  9 Nicole Roberts               YMCA Team Id              8.53q  4 
 11 Chelsey Knott                YMCA Team Id              8.54q  2 
 12 Rebekah Ishii                Cascade                   8.63q  4 
 13 Emily Ritchey                Summit Track              8.70q  3 
 14 Bethany Stuffle              Lewiston Tra              8.72q  3 
 15 Abby Johnston                Hermiston Hu              8.78q  2 
 15 Brianna Brause               Hermiston Hu              8.78q  1 
 17 Mariah Delepierre            Hermiston Hu              8.84   3 
 18 Darcie Himmelspach           Cascade                   8.91   4 
 19 Megan Lemay                  YMCA Team Id              8.96   4 
 20 Kaylee Pratt                 Hermiston Hu              9.05   3 
 21 Megan Bradshaw               YMCA Team Id              9.07   3 
 22 Emily Potts                  Hermiston Hu              9.24   1 
 23 Ashley Basura                YMCA Team Id              9.28   2 
 24 Serena Weeks                 Challis                   9.39   2 
 25 Jackie Thompson              Cascade                  13.39   1 
 
Event 14  Girls 60 Meter Dash High School
===================================================================
  HighSchool: H  7.85  2/2/2008    Kelly Jacka, Unattached                     
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Alexandria Van Halder        YMCA Team Id              8.06   2 
  2 Sarah Frazier                Summit Track              8.22   2 
  3 Madison Worst                Unattached                8.28   2 
  4 Shelbie Pope                 YMCA Team Id              8.30   2 
  5 Karla Gonzalez               Hermiston Hu              8.48   2 
  6 Jessica Thompson             Cascade                   8.49   2 
  7 Chelsey Knott                YMCA Team Id              8.52   1 
  8 Nicole Roberts               YMCA Team Id              8.56   1 
  9 Zaira Sanchez                Hermiston Hu              8.61   2 
 10 Abby Johnston                Hermiston Hu              8.77   1 
 11 Bethany Stuffle              Lewiston Tra              8.84   1 
 12 Emily Ritchey                Summit Track              8.85   1 
 13 Brianna Brause               Hermiston Hu              9.07   1 
 -- Nichole DeGrange             YMCA Team Id                FS   2 
 
Event 15  Boys 60 Meter Dash High School
===================================================================
  HighSchool: H  7.07  2/6/2009    Darquis Rucker, CA Track Club               
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Darius Smith                 Unattached              H 6.98q  2 
  2 Nic Bowens                   YMCA Team Id              7.09q  5 
  3 Demetrius Oliver             YMCA Team Id              7.15q  4 
  4 Jake Arslanian               YMCA Team Id              7.20q  3 
  5 Landon Watts                 YMCA Team Id              7.24q  4 
  6 TJ Peay                      Summit Track              7.26q  6 
  7 Chris Doxtator               YMCA Team Id              7.36q  4 
  8 Peter Maguire                YMCA Team Id              7.43q  6 
  9 Endy de la cruz              Hermiston Hu              7.46q  2 
 10 Dante Carter                 YMCA Team Id              7.50q  2 
 11 Liam Doyle                   SOTG                      7.53q  1 
 11 Austin Holton                YMCA Team Id              7.53q  4 
 13 Levi Hagen                   YMCA Team Id              7.57q  3 
 13 Melcolm Tencate              YMCA Team Id              7.57q  1 
 15 Ian Gelfer                   SOTG                      7.58q  3 
 16 Mike Boisvent                YMCA Team Id              7.61q  6 
 17 Ian Middleton                Bishop Kelly              7.62   4 
 18 Peyton Harris                YMCA Team Id              7.63   6 
 19 Ben Skinner                  Bishop Kelly              7.64   3 
 20 Brett White                  Hermiston Hu              7.66   5 
 21 Jae Gale                     YMCA Team Id              7.67   1 
 22 Bobby Rios                   YMCA Team Id              7.70   2 
 23 Kiana Walker                 Unattached                7.73   6 
 24 Jordan Roberts               Cascade                   7.74   6 
 25 Michael Jenkins              YMCA Team Id              7.76   3 
 25 Mark Reitan                  SOTG                      7.76   5 
 27 Brandon Gonzalez             Cascade                   7.80   5 
 28 Tyler Harris                 YMCA Team Id              7.81   4 
 29 Chad Kadel                   YMCA Team Id              7.82   4 
 30 Christoffer Fries            YMCA Team Id              7.83   5 
 31 Raymond Aguilar              Hermiston Hu              7.84   2 
 31 Thad Ramberg                 Hermiston Hu              7.84   3 
 33 Tanner Kauffman              YMCA Team Id              7.93   1 
 34 Marcus Barber                YMCA Team Id              7.95   6 
 35 Bryan Ustick                 YMCA Team Id              7.98   2 
 36 Kurtis Bonner                Lewiston Tra              8.01   3 
 37 Kyler Records                Hermiston Hu              8.05   4 
 38 John Mullen                  YMCA Team Id              8.08   5 
 39 Hassan Hogue                 YMCA Team Id              8.23   2 
 40 Cameron Meyers               Hermiston Hu              8.29   1 
 41 Herminio Alvarado            Hermiston Hu              8.60   5 
 -- Caleb Buzzas                 Summit Track                FS   3 
 
Event 15  Boys 60 Meter Dash High School
===================================================================
  HighSchool: H  7.07  2/6/2009    Darquis Rucker, CA Track Club               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Nic Bowens                   YMCA Team Id              7.05H  2 
  2 Jake Arslanian               YMCA Team Id              7.16   2 
  3 Demetrius Oliver             YMCA Team Id              7.21   2 
  4 TJ Peay                      Summit Track              7.31   2 
  5 Landon Watts                 YMCA Team Id              7.34   2 
  6 Peter Maguire                YMCA Team Id              7.35   2 
  7 Chris Doxtator               YMCA Team Id              7.42   2 
  8 Liam Doyle                   SOTG                      7.61   1 
  9 Ian Gelfer                   SOTG                      7.64   1 
  9 Melcolm Tencate              YMCA Team Id              7.64   1 
 
Event 16  Girls 2 Mile Run High School
================================================================
  HighSchool: H 11:09.70  2/6/2009    Nicole Nielsen, YMCA Team Idaho          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katie Knight                 Unattached            10:45.32H 
  2 Mackenzie Chojnacky          Unattached            11:53.18  
  3 Mikesell Clegg               Unattached            12:07.71  
  4 Olivia Wood                  Unattached            12:11.38  
  5 Kayla Swarat                 Hermiston Hu          12:47.48  
  6 Jordy Rohrman                Hermiston Hu          13:18.76  
  7 Emily Gehlken                Capital               13:23.02  
  8 Melissa Britton              Cascade               15:19.16  
  9 Gaby Villegas                Hermiston Hu          15:24.10  
 -- Juliet Black                 YMCA Team Id                NT  
 -- Micah Watson                 YMCA Team Id                NT  
 -- Savana Schilling             Capital                     NT  
 -- Julia Taylor                 Capital                     NT  
 -- Katie Markwick               Hermiston Hu                NT  
 -- Abby Larson                  Capital                     NT  
 
Event 17  Boys 2 Mile Run High School
================================================================
  HighSchool: H 9:21.92  2/5/2010    Chase Caulkins, Team High Altitude        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dallin Farnsworth            Unattached             9:31.52  
  2 Kenji Bierig                 Unattached             9:33.33  
  3 Vince Hamilton               Unattached             9:38.89  
  4 Caden Portela                Unattached             9:47.46  
  5 Cody Larson                  Capital                9:59.67  
  6 Jeffrey Stalun               RF United             10:07.78  
  7 Dylan Crevelt                Unattached            10:09.17  
  8 Dustin Sjoerdsma             RF United             10:09.24  
  9 Brennen Keen                 Unattached            10:09.56  
 10 Eric Aldritt                 Summit Track          10:12.10  
 11 Reese Dickson                RF United             10:15.22  
 12 Eduardo Juarez               Hermiston Hu          10:17.17  
 13 Ben Stout                    Team High Al          10:18.27  
 14 James Paris                  Team High Al          10:19.83  
 15 Alejandro Cisneros           Hermiston Hu          10:26.21  
 16 Ryan Wilson                  Unattached            10:26.27  
 17 Nate Powell                  YMCA Team Id          10:28.32  
 18 Jose Macias                  Hermiston Hu          10:30.88  
 19 Cody Fivecoat                Unattached            10:35.76  
 20 Matt Rouse                   RF United             10:51.76  
 21 Ryan Rojeski                 Unattached            10:58.03  
 22 Chase England                Team High Al          11:20.65  
 23 Nathan Sanders               Hermiston Hu          11:31.53  
 24 Calvin Vetter                Cascade               12:12.82  
 -- Scott Khuu                   YMCA Team Id               DNF  
 -- Cody Lind                    Challis                    DNF  
 
Event 22  Girls 200 Meter Dash High School
===================================================================
  HighSchool: H 25.07  2/2/2008    Andra Harris, Pacific United                
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nichole DeGrange             YMCA Team Id             26.58   2 
  2 Ali Eisenbeiss               YMCA Team Id             27.21   2 
  3 Madison Worst                Unattached               27.23   1 
  4 Alexandria Van Halder        YMCA Team Id             27.35   1 
  5 Shelbie Pope                 YMCA Team Id             27.46   5 
  6 Karla Gonzalez               Hermiston Hu             27.71   6 
  7 Jessica Thompson             Cascade                  27.96   6 
  8 Briana Tiffany               YMCA Team Id             28.07   3 
  9 Brittany Owens               YMCA Team Id             28.25   3 
 10 Nicole Roberts               YMCA Team Id             28.26   4 
 11 Anna Maki                    YMCA Team Id             28.39   2 
 12 Emily Ritchey                Summit Track             28.47   5 
 13 Sofia Broadbent              YMCA Team Id             28.53   6 
 14 Bethany Stuffle              Lewiston Tra             28.59   4 
 15 Jackie Thompson              Cascade                  28.69   3 
 15 Zaira Sanchez                Hermiston Hu             28.69   5 
 17 Chelsey Knott                YMCA Team Id             28.82   3 
 18 Abby Johnston                Hermiston Hu             29.29   7 
 19 Brianna Brause               Hermiston Hu             29.69   7 
 20 Katie Low                    Summit Track             29.87   7 
 21 Hope Butler                  Hermiston Hu             30.06   7 
 22 Nayeli Ruiz                  Hermiston Hu             30.34   6 
 23 Emily Potts                  Hermiston Hu             30.87   7 
 24 Melissa Rassmussen           YMCA Team Id             31.11   4 
 -- Mikayla Quarnberg            YMCA Team Id                DQ   6  ran out of lane
 
Event 23  Boys 200 Meter Dash High School
===================================================================
  HighSchool: H 22.06  2/6/2009    Carl Horsley, CA Track Club                 
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nic Bowens                   YMCA Team Id             22.76   1 
  2 Landon Watts                 YMCA Team Id             22.77   1 
  3 Dante Carter                 YMCA Team Id             22.85   1 
  4 Jake Arslanian               YMCA Team Id             22.98   2 
  5 Cade Owen                    Minico                   23.29   2 
  5 Demetrius Oliver             YMCA Team Id             23.29   3 
  7 Ian Middleton                Bishop Kelly             23.66   5 
  8 Bryan Ustick                 YMCA Team Id             23.68   8 
  9 TJ Peay                      Summit Track             23.98   5 
 10 Liam Doyle                   SOTG                     24.00   3 
 11 Michael Sunderland           Minico                   24.13   2 
 12 Austin Holton                YMCA Team Id             24.18   7 
 13 Melcolm Tencate              YMCA Team Id             24.22   4 
 14 Ian Gelfer                   SOTG                     24.24   3 
 15 Alex Needham                 Summit Track             24.25   4 
 16 Michael Wilson               Summit Track             24.27   4 
 17 Mike Boisvent                YMCA Team Id             24.40   3 
 18 Clayton Watts                YMCA Team Id             24.77   6 
 19 Bobby Rios                   YMCA Team Id             24.94   5 
 20 Mark Reitan                  SOTG                     25.06   6 
 20 Brett White                  Hermiston Hu             25.06   7 
 22 Peyton Harris                YMCA Team Id             25.08   7 
 23 Jordan Roberts               Cascade                  25.09  10 
 24 Will Butler                  Summit Track             25.29   7 
 25 Endy de la cruz              Hermiston Hu             25.47   8 
 25 Kurtis Bonner                Lewiston Tra             25.47   9 
 27 Chad Kadel                   YMCA Team Id             25.52   6 
 28 Nathaniel Scott              Hermiston Hu             25.63   8 
 29 Thad Ramberg                 Hermiston Hu             25.89   9 
 30 John Mullen                  YMCA Team Id             25.94   9 
 31 Kyler Records                Hermiston Hu             26.00   7 
 32 Gage Jeffries                Summit Track             26.43  10 
 33 Hassan Hogue                 YMCA Team Id             26.44  10 
 34 Corbin Kezar                 YMCA Team Id             26.73   6 
 35 Cameron Meyers               Hermiston Hu             27.01   8 
 36 Herminio Alvarado            Hermiston Hu             27.55   9 
 37 Erik Alvarad                 Hermiston Hu             29.21  10 
 -- Levi Hagen                   YMCA Team Id                FS   9 
 -- Darius Smith                 Unattached                  DQ   1  ran out of lane
 
Event 24  Boys High Jump High School
==========================================================================
  HighSchool: H  6-04  2/6/2009    Alan Turnbloom, YMCA Team Idaho             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ryan Scott                   Skyline High             2.05m    6-08.75 
  2 Alex Ashworth                YMCA Team Id             1.90m    6-02.75 
  3 Kyle McLaughlin              YMCA Team Id             1.80m    5-10.75 
  4 Max Jette                    Unattached               1.75m    5-08.75 
  5 Lucas Johnson                YMCA Team Id             1.55m    5-01.00 
  5 Gage Jeffries                Summit Track             1.55m    5-01.00 
 -- Tanner Kauffman              YMCA Team Id                NH            
 
Event 25  Boys Pole Vault High School
==========================================================================
  HighSchool: H 13-06  2/6/2010    Charlie Kido, YMCA Team Idaho               
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Matt Sullivan                YMCA Team Id             4.60m   15-01.00 
  2 Emery Holdon                 YMCA Team Id             4.10m   13-05.25 
  3 Tynan O'Neil                 YMCA Team Id             4.00m   13-01.50 
  4 Caleb Hawkins                Cascade                 J4.00m   13-01.50 
  5 Brandon Goodsell             YMCA Team Id             3.90m   12-09.50 
  6 Matt Szobonya                YMCA Team Id             3.80m   12-05.50 
  7 Zach Moore                   YMCA Team Id             3.70m   12-01.50 
  8 Grant Kido                   YMCA Team Id             3.60m   11-09.75 
  9 Royal Black                  Willamette S             3.50m   11-05.75 
 10 Lucas Johnson                YMCA Team Id             3.35m   10-11.75 
 10 John Kneller                 YMCA Team Id             3.35m   10-11.75 
 -- Calvin Vetter                Cascade                     NH            
 
Event 26  Boys Triple Jump (Pit #2) High School
==========================================================================
  HighSchool: H 47-01  2/2/2008    Kasen Covington, YMCA Team Idaho            
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alex Ashworth                YMCA Team Id          46-05.75     14.16m 
  2 Konstantine Piterman         Piedmont HS           42-07.75     12.99m 
  3 Kiana Walker                 Unattached            41-10.00     12.75m 
  4 Will Butler                  Summit Track          41-06.75     12.66m 
  5 Caleb Buzzas                 Summit Track          41-01.75     12.54m 
  6 Tyler Baldwin                YMCA Team Id          40-08.25     12.40m 
  7 Mitchell Anderson            YMCA Team Id          40-04.00     12.29m 
  8 Robert Weymouth              YMCA Team Id          40-03.00     12.26m 
  9 Khalil Oliver                YMCA Team Id          39-09.75     12.13m 
 10 Raymond Aguilar              Hermiston Hu          39-09.25     12.12m 
 11 Christoffer Fries            YMCA Team Id          38-09.50     11.82m 
 -- Jae Gale                     YMCA Team Id              FOUL            
 
Event 34  Girls 1 Mile Run High School
================================================================
  HighSchool: H 5:12.94  2/2/2008    Justine Fedronic, Carlmont                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katie Knight                 Unattached             5:08.84H 
  2 Emily Nist                   Bishop Kelly           5:22.40  
  3 Mackenzie Chojnacky          Unattached             5:27.31  
  4 Rebecca Lassere              Bishop Kelly           5:31.85  
  5 Mikesell Clegg               Unattached             5:40.46  
  6 Katie Markwick               Hermiston Hu           5:43.71  
  7 Olivia Wood                  Unattached             5:49.05  
  8 Angeline Getty               Challis                5:50.37  
  9 Kayla Swarat                 Hermiston Hu           6:01.25  
 10 Jordy Rohrman                Hermiston Hu           6:04.95  
 11 Juliet Black                 YMCA Team Id           6:14.12  
 12 Micah Watson                 YMCA Team Id           6:28.85  
 13 Gaby Villegas                Hermiston Hu           6:37.43  
 14 Amanda Crawford              Cascade                6:49.53  
 -- Louisa Serpe                 Timberline H               DNF  
 
Event 35  Boys 1 Mile Run High School
================================================================
  HighSchool: H 4:27.19  2/2/2008    Brad Surh, Carlmont                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Casey Adams                  N Central              4:20.33H 
  2 Erik Harris                  Unattached             4:21.16H 
  3 Dallin Farnsworth            Unattached             4:23.71H 
  4 Kenji Bierig                 Unattached             4:26.40H 
  5 Dakota Parker                Unattached             4:26.76H 
  6 Keith Williams               Unattached             4:28.63  
  7 Caden Portela                Unattached             4:28.82  
  8 Will Drinkwater              Unattached             4:29.02  
  9 Vince Hamilton               Unattached             4:29.44  
 10 Austen Frostad               Unattached             4:36.62  
 11 Morgan Choate                Unattached             4:40.09  
 12 Jeffrey Stalun               RF United              4:40.33  
 13 Dustin Sjoerdsma             RF United              4:42.86  
 14 James Paris                  Team High Al           4:43.98  
 15 DJ Corisis                   Bishop Kelly           4:46.01  
 16 Brennen Keen                 Unattached             4:46.12  
 17 Dylan Crevelt                Unattached             4:46.30  
 18 Eric Aldritt                 Summit Track           4:47.54  
 19 Tim Layten                   RF United              4:48.31  
 20 Eduardo Juarez               Hermiston Hu           4:48.45  
 21 Thomas Rigby                 YMCA Team Id           4:48.46  
 22 Nate Powell                  YMCA Team Id           4:51.21  
 23 Donald Heatherington         RF United              4:52.62  
 24 Daniel Williams              Bishop Kelly           4:59.22  
 25 Reese Dickson                RF United              4:59.33  
 26 Jose Macias                  Hermiston Hu           4:59.63  
 27 Alejandro Cisneros           Hermiston Hu           5:03.20  
 28 Matt Goodwin                 Bishop Kelly           5:03.45  
 29 Trevor Thompson              YMCA Team Id           5:03.48  
 30 Dustin Green                 Challis                5:05.25  
 31 Matt Burke                   Bishop Kelly           5:05.73  
 32 Ryan Rojeski                 Unattached             5:05.90  
 33 Matt Rouse                   RF United              5:07.95  
 34 Nathan Sanders               Hermiston Hu           5:10.85  
 35 Levi Watson                  YMCA Team Id           5:15.48  
 36 Thomas Parry                 Bishop Kelly           5:15.80  
 37 Scott Khuu                   YMCA Team Id           5:17.22  
 38 Cody Lind                    Challis                5:21.06  
 39 Colyn Dickson                RF United              5:25.80  
 40 Zak Klein                    Bishop Kelly           5:40.35  
 41 Atlee Hlavinka               YMCA Team Id           5:41.30  
 42 Joey Harrison                Bishop Kelly           5:43.56  
 43 Connor Weldon                YMCA Team Id           6:04.56  
 -- Tyler Knanth                 YMCA Team Id               DNF  
 
Event 43  Girls 400 Meter Dash High School
================================================================
  HighSchool: H 58.20  2/2/2008    Sara Sipes, Pacific United                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mikayla Quarnberg            YMCA Team Id           1:05.23  
  2 Bethany Stuffle              Lewiston Tra           1:05.52  
  3 Chelsey Knott                YMCA Team Id           1:07.58  
  4 Nayeli Ruiz                  Hermiston Hu           1:09.88  
  5 Jisselle Garcia              Hermiston Hu           1:13.40  
 
Event 44  Boys 400 Meter Dash High School
===================================================================
  HighSchool: H 50.17  2/8/2010    Landon Watts, YMCA Team Idaho               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Landon Watts                 YMCA Team Id             50.17H  1 
  2 Jake Arslanian               YMCA Team Id             50.45   1 
  3 Cade Owen                    Minico                   50.45   1 
  4 Dante Carter                 YMCA Team Id             50.66   1 
  5 Ian Middleton                Bishop Kelly             52.70   3 
  6 Michael Wilson               Summit Track             53.12   3 
  7 Michael Sunderland           Minico                   53.33   2 
  8 Alex Needham                 Summit Track             54.37   2 
  9 Levi Hagen                   YMCA Team Id             55.39   4 
 10 Corbin Kezar                 YMCA Team Id             58.18   3 
 11 Jae Gale                     YMCA Team Id             58.79   4 
 12 Nathan Lind                  Hermiston Hu             59.98   4 
 
Event 47  Girls 800 Meter Run High School
================================================================
  HighSchool: H 2:16.22  2/2/2008    Justine Fedronic, Carlmont                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jasmin Nesbitt               Unattached             2:28.13  
  2 Mercy Barrett                YMCA Team Id           2:28.94  
  3 Louisa Serpe                 Timberline H           2:29.22  
  4 Katie Nicholls               YMCA Team Id           2:29.28  
  5 Savana Schilling             Capital                2:31.46  
  6 Becca Whipple                YMCA Team Id           2:32.36  
  7 Ellie DeLeon                 Timberline H           2:33.90  
  8 Corrine Smith                Team High Al           2:43.98  
  9 Dani McLaughlin              Team High Al           2:53.45  
 10 Melissa Britton              Cascade                3:01.00  
 11 Amanda Crawford              Cascade                3:11.12  
 
Event 48  Boys 800 Meter Run High School
================================================================
  HighSchool: H 1:57.50  2/2/2008    Brad Surh, Carlmont                       
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Will Drinkwater              Unattached             1:59.49  
  2 Blake Davidson               YMCA Team Id           2:01.65  
  3 Bubba Roeper                 YMCA Team Id           2:02.35  
  4 Ben Stout                    Team High Al           2:03.11  
  5 Ty Tritthart                 Challis                2:03.53  
  6 Morgan Choate                Unattached             2:03.89  
  7 Cody Larson                  Capital                2:03.96  
  8 Ryan Wilson                  Unattached             2:04.12  
  9 Oscar Contreras              Hermiston Hu           2:05.39  
 10 Tyler Jaszkowiak             Challis                2:05.47  
 11 Thomas Rigby                 YMCA Team Id           2:07.06  
 12 Donald Heatherington         RF United              2:09.09  
 13 Clayton Watts                YMCA Team Id           2:10.38  
 14 Mitch Parker                 YMCA Team Id           2:10.80  
 15 Tim Layten                   RF United              2:11.22  
 16 Trevor Thompson              YMCA Team Id           2:11.62  
 17 Jay Luliano                  Timberline H           2:12.76  
 18 Ryan Rojeski                 Unattached             2:12.98  
 19 Eric Aldritt                 Summit Track           2:13.60  
 20 Tim Rohr                     YMCA Team Id           2:18.16  
 21 Matt Rouse                   RF United              2:23.37  
 22 Reese Dickson                RF United              2:23.82  
 23 Levi Watson                  YMCA Team Id           2:28.06  
 24 Colyn Dickson                RF United              2:29.08  
 25 James Gutierrez              Timberline H           2:30.13  
 26 Alejandro Mendez             Hermiston Hu           2:35.45  
 27 Connor Weldon                YMCA Team Id           2:49.07  
 
Event 53  Girls 4x400 Meter Relay High School
================================================================
  HighSchool: H 4:07.40  2/2/2008    Pacific United, Pacific United            
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 YMCA Team Idaho  'A'                                4:11.63  
  2 YMCA Team Idaho  'C'                                4:17.10  
  3 YMCA Team Idaho  'B'                                4:30.57  
  4 Summit Track Club  'A'                              4:32.87  
  5 Hermiston Hurricanes  'A'                           4:34.30  
  6 Hermiston Hurricanes  'B'                           4:36.72  
 
Event 54  Boys 4x400 Meter Relay High School
===================================================================
  HighSchool: H 3:25.35  2/7/2009    CA Track Club, CA Track Club              
                         C Horsley, N Blue, J Robinson, D Rucker           
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 YMCA Team Idaho  'A'                                3:36.50   2 
  2 YMCA Team Idaho  'B'                                3:36.57   2 
  3 Summit Track Club  'A'                              3:42.55   2 
  4 YMCA Team Idaho  'C'                                3:46.14   1 
  5 YMCA Team Idaho  'D'                                3:47.32   1 
  6 Hermiston Hurricanes  'C'                           3:57.88   1 
  7 Hermiston Hurricanes  'B'                           4:00.50   1 
 -- Hermiston Hurricanes  'A'                                NT   2 
 
Event 57  Girls Long Jump (Pit #1) High School
==========================================================================
  HighSchool: H 17-07.50  2/2/2008    Shaquanna Logan, Striders TC             
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brittany Owens               YMCA Team Id          18-07.00H     5.66m 
  2 Melissa Rohwer               YMCA Team Id          17-03.00      5.25m 
  3 Anna Maki                    YMCA Team Id          16-05.00      5.00m 
  4 Emily Ritchey                Summit Track         J16-05.00      5.00m 
  5 Jade Childs                  Unattached            15-04.00      4.67m 
  6 Sarah Frazier                Summit Track         J15-04.00      4.67m 
  7 Phoebe Nelson                YMCA Team Id          15-01.00      4.59m 
  8 Heather Lafollette           YMCA Team Id          14-10.00      4.52m 
  9 Megan Duff                   YMCA Team Id          14-02.00      4.31m 
 10 Katie Low                    Summit Track          13-11.00      4.24m 
 11 Melissa Rassmussen           YMCA Team Id          13-10.00      4.21m 
 12 Katya Trousset               Summit Track          13-09.00      4.19m 
 13 Kaylee Pratt                 Hermiston Hu          13-04.00      4.06m 
 14 Amanda Crawford              Cascade               10-04.00      3.14m 
 15 Melissa Britton              Cascade                9-10.00      2.99m 
 
Event 60  Girls Pole Vault High School
==========================================================================
  HighSchool: H 11-06  2/7/2009    Breanna Craig/Chelsea Barr, YMCA Team Idaho 
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alison Silva                 YMCA Team Id             3.30m   10-10.00 
  2 Danielle Rausch              YMCA Team Id             3.20m   10-06.00 
  3 Jill Rausch                  YMCA Team Id             3.00m    9-10.00 
  4 Allie Hartley                YMCA Team Id             2.90m    9-06.25 
  5 Sarah Weymouth               YMCA Team Id             2.80m    9-02.25 
  6 Tawny Taylor                 YMCA Team Id             2.70m    8-10.25 
  7 Mary Vance                   YMCA Team Id             2.60m    8-06.25 
  8 Ashley Needham               Summit Track            J2.60m    8-06.25 
  9 Kylee Delong                 YMCA Team Id             2.45m    8-00.50 
 10 Mckenzie Abbott              YMCA Team Id             2.30m    7-06.50 
 
Event 61  Girls High Jump High School
==========================================================================
  HighSchool: H  5-02  2/6/2008    Kelly Pataja, Thurston                      
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lucinda Howard               Summit Track             1.55m    5-01.00 
  2 Sarah Van Kessel             Summit Track             1.40m    4-07.00 
  3 Darcie Himmelspach           Cascade                 J1.40m    4-07.00 
  4 Katie Low                    Summit Track             1.30m    4-03.25 
  5 Jessica Thompson             Cascade                  1.20m    3-11.25 
 -- Jackie Thompson              Cascade                     NH            
 
Event 62  Girls Triple Jump (Pit #1) High School
==========================================================================
  HighSchool: H 36-07  2/7/2009    Samantha Nielson, YMCA Team Idaho           
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brittany Owens               YMCA Team Id          36-11.00H    11.25m 
  2 Melissa Rohwer               YMCA Team Id          36-10.00H    11.22m 
  3 Emily Ritchey                Summit Track          33-10.00     10.31m 
  4 Melissa Rassmussen           YMCA Team Id          31-02.00      9.49m 
  5 Heather Lafollette           YMCA Team Id          30-10.00      9.39m 
  6 Megan Duff                   YMCA Team Id          30-06.00      9.29m 
  7 Katya Trousset               Summit Track          26-11.00      8.20m 
 -- Sarah Frazier                Summit Track              FOUL            
 -- Kaylee Pratt                 Hermiston Hu              FOUL            
 
            Women - College/Open - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) Eastern Washington          10        1) BYU                        10   
    3) UNLV                         8        3) Boise State                 8   
    5) Northwest Nazarene           2                                           
 
              Men - College/Open - Team Rankings - 1 Events Scored
===============================================================================
    1) BYU                         16        2) Boise State                10   
    3) Eastern Washington           4        4) College of Idaho            3